3

Potop Budućnosti u Vitoriji, Baskonija na +20

15/03/2019 - 20:15
600 pregleda

Košarkaši Budućnosti doživjeli su težak poraz na gostovanju španskoj Baskoniji u okviru 26. kola Evrolige, u prvoj utakmici u Vitoriji nakon 16 godina. Plavima je ovo šesti poraz zaredom.

foto

Baskonija - Budućnost 82:62 (23:15, 16:19, 25:15, 18:13)

Neizvjesnosti je bilo u prvom poluvremenu. Budućnost je bila u vođstvu do 15:12, onda se u drugom kvartalu približila i najavila borbu u nastavku, ali to se nije desilo.

Paljbom sa svih pozicija Baskonija je izgradila veliku prednost, koja je dostizala i 24 poena u par navrata. Vidljiva je bila indisponiranost i nezainteresovanost pojedinih igrača koje Jasmin Repeša nije razbudio kritikama i savjetima. Baskonija je ovom pobjedom korak bliže četvrtfinalu.

Patrisio Garino ubacio je 16 poena, Marselinjo Uertas 13 a Ševon Šilds 12. Kod Budućnosti najefikasniji Noris Kol sa 17 poena, dok je 13 dodao Erl Klark (devet skokova).

Budućnost je pretrpjela šesti uzastopni poraz u Evroligi, a naredne sedmice igra dva meča protiv turskih klubova. U utorak gostuje prvoplasiranom Fenerbahčeu, a u četvrtak dočekuje zahuktali Anadolu Efes.

IV četvrtina

Zakucavanje Tadasa Sedekerskisa, koji je dobio priliku u finišu utakmice. Na kraju uvjerljiv trijumf Baskonije - 82:62.

Druga trojka Bela na utakmici. Vildosa mu nije ostao dužan. Izborio se Kol za loptu i poentirao, ali nema odbrane Budućnosti, sa svih pozicija pogađaju igrači tima iz Vitorije.

Još jednom Kol, ali preveliki je zaostatak da bi se Budućnost vratila u život. Uertas za 75:53.

Garino ovog puta koristi slobodna bacanja, potom Poarije iz blizine za ogromnih 71:49. Džons za najvećih +24, a onda Kol prekida ovu strašnu seriju domaćina.

Promašaji Uertasa i Poarijea, ali ispravlja ih trojkom Garino, strijelac 14 poena uz maksimalan učinak izvan linije 6,75 metara.

III četvrtina

Džons pogađa sa sedam i po metara, onda Poarije nakon skoka u napadu, raste prednost Baskonije na 17 poena. Napokon uspješan napad gostiju, pogađa Erl Klark za 64:49 uoči zadnje dionice.

Nova trojka razigranog Šildsa, dvocifren i on. Erl Klark koristi bacanja, ali brzo uzvraća Uertas za 59:47.

Šilds postiže trojku uz faul Vilijamsa, Baskonija ide na +10. Gordić daje samo jedno bacanje, Budućnost timski samo 6/14 sa linije slobodnih bacanja.

Vildosa sa nekih pet metara precizan za 50:42. Televizijski tajm-aut. U nastavku koš Devina Vilijamsa uz ličnu grešku Diopa, koji prigovara sudijama. Vilijams nije pogodio dodatno bacanje.

Bel realizuje dva bacanja, period njegove solidne igre. Tehnička greška za klupu Budućnosti, Šilds koristi bacanje, ali domaći nisu posjed pretvorili u nešto konkretno.

Paorije pogađa dugu dvojku, ali odmah stiže trojka Erla Klarka. Anulira je Patrisio Garino, koji je na 11 ubačenih poena (47:40).

Garino trojkom otvara drugi dio susreta. Istom mjerom uzvraća Džejms Bel.

II četvrtina

Garino precizan nakon dobre akcije Baskonije. Nema trojke Erla Klarka, brza kontra i zakucavanje Šildsa za 39:32. Solo akcija Gordića i koš za minus pet na poluvremenu.

Koti Klark se lijepo snašao i pogodio za 33:28. Odlična finta i zakucavanje Bitadzea. Brazilac Uertas prekida nalet Budućnosti (35:30). Perasović traži minut odmora nakon poena Bitadzea.

Prvu trojku za Budućnost daje Noris Kol. Koti Klark polovično bacanja, nikako da Budućnost veže par dobrih napada.

Hilijard ponovo pogađa slobodna bacanja, dvocifrena prednost domaćih. Koš iz okreta Erla Klarka preko Džonsa. Dribling i pogodak Džonsa za 33:22.

Gordić poentira uz prekršaj, pogodio je dodatno bacanje. Uertas pogađa o tablu, pustila ga je odbrana Plavih da se ušeta u reket. Tajm-aut zove Repeša.

Fauliran je Džejlen Džons, mirne ruke oba puta (27:15). Konačno koš Budućnosti, Koti Klark iz "odbojke" ispravlja jedan promašaj.

Barović oba puta neprecizan sa linije penala, kažnjava to Šilds zakucavanjem na dodavanje Uertasa za +10.

I četvrtina

Hilijard produžava nalet Baskonije, raste prednost. Na kraju prve četvrtine 23:15.

Zakucavanje Fojtmana iz alej-up akcije, a prvo vođstvo Baskoniji donosi Uertas (16:15). Šilds pa trojka Uertasa za +6. Serija domaćih 9:0.

Poarije pa Klark, a onda trojka Vildose (10:11). Kol povećava prednost Budućnosti na tri poena. Nakon tajm-auta bacanja je iskoristio Garino, ali Kol nastavlja sviju seriju.

Šilds ide do kraja i poentira. Bitadze samo jedno bacanje, izjednačenje donosi Fojtman. Ipak, brz odgovor Budućnosti preko Bitadzea i Kola za 9:5.

Klark otvara saldo pogotkom. Nakon njega Noris Kol završava brzu akciju. Patrisio Garino izborio je skok u napadu i prekršaj, polovičan sa linije penala (1:4).

Šilds faulira Bitadeza, ali Gruzin promašuje oba slobodna bacanja. Duže od dva minuta bez koša.

Garino, Šilds, Vildosa, Fojtman i Poarije startuju za domaće. Repeša se odlučio za Kola, Džeksona, Bela, Erla Klarka i Bitadzea.

Budućnost nema pobjedu na strani u najkvalitetnijem takmičenju još od 2001. godine.

Budućnost je prvu pobjedu u Evroligi ostvarila protiv Baskonije (99:84) uz rekord takmičenja od 21 pogođene trojke. Šest je pogodio Džekson, po četiri Nikolić i Erl Klark.

Baskonija je dobila šest utakmica zaredom u dvorani "Fernando Buesa" i uprkos tome što je trenutno na 6. poziciji sa skorom 13-12 daleko od toga da je siguran učesnik četvrtfinala.

Za Baskoniju nastupaju Tornike Šengelija, Johanes Fojtman, Marselinjo Uertas, Vensan Poarije, Ševon Šilds, Darun Hilijard i Džejson Grendžer.

Odlični trojkaš Met Džening odsustvovaće šest sedmica zbog povrede stopala. Biće ovo duel dvojice hrvatskih trenera, Velimira Perasovića i Jasmina Repeše.